+38 067 654 10 10, 044 209 88 72
м. Київ, вул. Григорія Сковороди 5а оф.1

Розділ майна в цивільному шлюбі

Розумних і свідомих "цивільних" подружжів найчастіше цікавить питання можливого розділу майна. Чи вважатиметься спільно нажите майно загальним у фактичному, незареєстрованому шлюбі? Як довести цивільний шлюб? Які договори при цивільному шлюбі доречно укласти?

У Сімейному кодексі України питання майна при фактичному шлюбі регулюється в статті 74, згідно з якою: якщо жінка та чоловік проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними. Також, всі положення СК, що застосовуються до зареєстрованого шлюбу (за винятком деяких аспектів в право успадкування та аліментів) застосовні до шлюбу фактичного (також цивільний).

Яке майно підлягає розподілу?

  • Набуте за час спільного проживання майно (навіть якщо один із подружжя не мав доходу);
  • будь-яка річ, крім речей індивідуального користування;
  • заробітна плата, пенсія, стипендія та інші доходи, отримані подружжям під час шлюбу;
  • майно і гроші, отримані в результаті договору, укладеного в інтересах сім'ї (гонорар або виграш);
  • інструменти для профспрямування (оргтехніка, електроніка, музичні та медичні інструменти);
  • нерухомість і земельну ділянку набуті під час шлюбу внаслідок приватизації.

Подружжя, у тому числі фактичне, мають рівні права на володіння, розпорядження та користування спільним майном, якщо між ними не укладений договір, в якому прописані інші умови користування власністю.

Власність, придбана до шлюбу, коштовності, премії та нагороди за особисті заслуги, страхові виплати є особистою власністю дружини / чоловіка. Особистою власністю також може стати майно, набуте за час роздільного проживання подружжя у зв'язку з припиненням цивільного шлюбу.

Розділити майно можна за взаємною згодою або в судовому порядку. Щоб на цивільний шлюб поширювалися юридичні права зареєстрованого, необхідно факт шлюбу довести.

Доказом шлюбу для суду можуть стати свідчення свідків - сусідів, батьків, спільних дітей. Фотографії є сумнівним доказом, і судом можуть не прийматися. Кращим доказом є договір оренди житла. Цивільне подружжя повинні вписати обидва прізвища в графу "орендар".

Туристичні путівки та готельні рахунки, авіаквитки, чеки (про медобслуговування, автосервіс, хімчистку і т.д.) свідчать про фактичний шлюб. Таким чином, якщо подружжя передбачливі - довгої судової тяганини можна уникнути.

Гарантом правомірного розділу майна в цивільному шлюбі є угода. Є кілька видів таких угод:

  • Про порядок користування майном, яке належить подружжю на праві спільної сумісної власності;
  • Про поділ майна, яке є об'єктом права спільної сумісної власності;
  • Про виділення в натурі частки з майна, що перебуває у спільній сумісній власності;
  • Про спільне проживання та ведення спільного господарства.

Адвокати з сімейного права юридичної компанії "Калашник та Партнери" складуть для Вас взаємовигідні шлюбні договори та угоди.