+38 067 654 10 10, 044 209 88 72
м. Київ, вул. Григорія Сковороди 5а оф.1

Право спадкування в цивільному шлюбі

Зростаюча популярність цивільного шлюбу призводить до виникнення нових юридичних відносин і правових питань, вирішення яких буває спірним і трудомістким. Одним з найбільш неоднозначних є питання права на спадщину в цивільному шлюбі.

Що говорить нам Цивільний кодекс про право спадкування:

Стаття 1261. Перша черга спадкоємців за законом

1. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому
числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя,
який його пережив, та батьки.

Стаття 1262. Друга черга спадкоємців за законом

1. У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри
спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

Стаття 1263. Третя черга спадкоємців за законом

1. У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка
спадкодавця.

Стаття 1264. Четверта черга спадкоємців за законом

1. У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали
зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.

Отже, маючи докази фактичних шлюбних відносин (а саме: спільні діти, прописка за адресою померлого, підтвердження про ведення спільного господарства від сусідів і рідних, чеки, виписки з рахунків, квитки та інші документи) чоловік може стати спадкоємцем четвертої черги.

Відповідно до статті 21 Сімейного кодексу, в якій йдеться: проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя, цивільний чоловік законним не є, тому стати спадкоємцем першої черги шансів немає, навіть якщо суд визнає факт проживання однією сім'єю.
Якщо є спадкоємець першої черги, подавати позов про визнання права спадкування цивільним чоловіком сенсу немає. Однак, у разі визнання факту проживання однією сім'єю більше п'яти років цивільний чоловік має право на половину нажитого спільно майна, і в цьому випадку може отримати частку спадщини навпіл зі спадкоємцем черги, яка має право на спадщину.

Ще однією причиною поділитися спадщиною з цивільним чоловіком можуть стати докази того, що за спадкодавцем протягом тривалого часу доглядав, матеріально забезпечував і вів господарство чоловік, у зв'язку з хворобою, каліцтвом або похилим віком. Такі відносини складно доказові, але це можливо, і в цьому випадку чоловік може отримати половину спадщини від частки спадкодавця першої черги.

Дуже важливо пам'ятати, що подати заяву на спадщину потрібно у шестимісячний строк після відкриття спадщини, заява подається гос.нотаріусу. Для цього потрібен паспорт, свідоцтво про смерть та документ про спорідненість (у випадку з цивільним браком- документ про визнання факту проживання однією сім'єю).
Про те, як довести цивільний шлюб, читайте в статті Поділ майна в цивільному шлюбі.

Справи про спадщину мають масу юридичних тонкощів, розібратися в яких і прийти до позитивного результату під силу тільки досвідченому юристу по сімейних справах. Не відкладайте рішення Ваших спорів, зверніться до фахівців з сімейного права компанії "Калашник і партнери" .