+38 067 654 10 10, 044 209 88 72
м. Київ, вул. Григорія Сковороди 5а оф.1

Цивільний або фактичний шлюб. Юридична точка зору

Все більше потенційних подружжів вибирають альтернативу реєстрації шлюбу в РАГСі - так званий фактичний або цивільний шлюб. Однак правова сторона цивільного шлюбу в Україні знаходиться на стадії формування.

У статті 74 Сімейного кодексу України фактичний союз практично прирівнюється до зареєстрованого. Тому, якщо відносини розірвані, колишнього подружжя чекають ті ж юридичні наслідки, що і при офіційному розлученні: аліменти, поділ майна та інші проблеми.

Стаття 74. Право на майно жінки та чоловіка, які проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі

1. Якщо жінка та чоловік проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними.

2. На майно, що є об'єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, поширюються положення глави 8 цього Кодексу про Право спільної сумісної власності подружжя.

Однак, правила кодексу спрацьовують лише в тому випадку, якщо майно оформлено на обох цивільних подружжів. Якщо прийти до компромісу при розділі спільно нажитого майна не вдалося - подається позов до суду. У суді необхідно довести наявність сімейних відносин. На допомогу прийдуть свідки в особі сусідів і спільних дітей, довідки про кредити, позички, будь-які чеки та документи, що підтверджують залучення коштів одного з подружжів для придбання майна загального користування.

Стягнути аліменти на дитину при фактичному шлюбі непросто - необхідно довести факт батьківства, як і право на утримання одного з подружжів може бути призначено судом лише за певних умов: фактичний шлюб повинен тривати не менше року і в повній згоді і взаєморозумінні. Необхідний також ряд умов: втрата працездатності в той час, коли подружжя проживало разом, проживання разом з батьками спільної дитини.

Складним є питання успадкування. Цивільний чоловік чи дружина може отримати спадщину лише в разі наявності заповіту, складеного на його користь, або якщо він був на утриманні померлого. Найчастіше, вся спадщина переходить рідним. У цьому випадку суду не уникнути. Про питання успадкування читайте у статті Право на спадщину в цивільному шлюбі.

Позбавити фактичних подружжів від проблем по розділу майна може договір про створення спільної власності, в якому будуть визначені частки у майні, які вони купують. Фахівці компанії "Калашнік і Партнери" складуть для вас таку юридичну угоду.